Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Με πολύ μεγάλη συμμετοχή πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση που διοργανώθηκε με πρωτοβουλία της Κοινότητας Λεπετύμνου με θέμα «Σεισμική ακολουθία της 7ης Ιανουαρίου 2023 - Σεισμικός κίνδυνος και μέτρα προστασίας» την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου στην Αίθουσα του Νηπιαγωγείου Λεπετύμνου  με ομιλητή τον Δρ. Νικόλαο Ζούρου, Καθηγητή του Τμήματος Γεωγραφίας του Πανεπιστήμιου Αιγαίου και Διευθυντή του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Οι μαθητές των Γυμνασίων Θερμής και Παμφίλων συμμετείχαν στη βιωματική δραστηριότητα προσομοίωσης σεισμών στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου

Με επιτυχία και μεγάλο ενδιαφέρον από τους συμμετέχοντες πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση που διοργανώθηκε με πρωτοβουλία της Κοινότητας Στύψης με θέμα «Σεισμική ακολουθία της 7ης Ιανουαρίου 2023 - Σεισμικός κίνδυνος και μέτρα προστασίας» την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου στην Αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου Στύψης.  με ομιλητή τον Δρ.