Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Εορτασμός Ευρωπαϊκής Ημέρας Ακαδημαϊκής Κληρονομιάς

Εκδήλωση/Στρογγυλή Τράπεζα «Πανεπιστημιακά Μουσεία:

...στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Ομάδα ατόμων του ΚΔΑΠ ΜΕΑ Πρόσβαση συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δραστηριότητα «Το Απολιθωμένο Δάσος & το Δεινοθήριο της Λέσβου» που οργάνωσε ειδικά για την ομάδα το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους στις εγκαταστάσεις του στο Σίγρι.

Μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Μεσοτόπου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου για το σεισμικό κίνδυνο

Συνεχίζονται οι εκπαιδευτικές επισκέψεις και δραστηριότητες σχολείων και ειδικών ομάδων στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου και τα υπαίθρια Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους.

Η Λέσβος είναι ιδιαίτερα καταξιωμένος προορισμός για τους παρατηρητές πουλιών, σε όλη την Ευρώπη, ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του ’90. Τα τελευταία χρόνια το ρεύμα των επισκεπτών ορνιθοπαρατηρητών είχε δραματικά ατονήσει. Το φετινό φθινόπωρο, όμως, οι παρατηρητές επανήλθαν στο αγαπημένο τους νησί!

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο πλαίσιο των δράσεων για την ενίσχυση της προσβασιμότητας των ατόμων με προβλήματα όρασης και κινητικά προβλήματα στα μνημεία της γεωλογικής κληρονομιάς και ειδικότερα στους γεώτοπους του Γεωπάρκου Λέσβου, συμμετέχει στο πρόγραμμα ERASMUS+ «Geology for the Visually Impaired and Disabled».