Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής/Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου θέλοντας να προάγουν τη γνωριμία του κοινού με τον φυσικό πλούτο στο Γεωπάρκο της Λέσβου διοργανώνουν εξορμήσεις παρατήρησης φύσης στις προστατευόμενες περιοχές της Λέσβου.

Ευρωπαϊκή συνάντηση εργασίας Προγράμματος ERASMUS+ στη Σεβίλλη - 18-22 Οκτωβρίου 2021

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής / Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου συνεχίζουν την προσπάθεια ανάδειξης του πλούτου της Λεσβιακής φύσης και ιδιαίτερα του πλούτου της βιοποικιλότητας της.

Ειδικότερα  αξιοποιώντας το διαδίκτυο και τα κοινωνικά δίκτυα ξεκινάει τη συστηματική παρουσίαση των φυτών που συνθέτουν το ιδιαίτερο φυσικό περιβάλλον των υγροτόπων της Λέσβου.

-

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής θέλοντας να προάγουν τη γνωριμία του κοινού με τον φυσικό πλούτο στο Γεωπάρκο της Λέσβου σας προσκαλούν σε εξορμήσεις αυτό το Σαββατοκύριακο στην προστατευόμενη περιοχή του Κόλπου Γέρας (δίκτυο Νατούρα 2000).

Ας γνωρίσουμε το ανανεωμένο πάρκο και τα σπάνια ευρήματα που φιλοξενεί

Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2021 , στις 12.00

Διάλεξη και Βιωματικά Εργαστήρια

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η τριήμερη εκδήλωση αφιερωμένη στην Τέχνη της Φύσης που διοργάνωσε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου από 13 έως 15 Οκτωβρίου 2021 στη Λέσβο Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO.