Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής

το Σαββατοκύριακο 31 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου 2020

Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν και το Σαββατοκύριακο 24-25 Οκτωβρίου οι δράσεις παρατήρησης πουλιών του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής, που διοργανώθηκαν από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους και την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου.  Το Σάββατο η εξόρμηση παρατήρησης έλαβε χώρα στις Αλυκές Καλλονής, ενώ την Κυριακή στις Αλυκές Πολιχνίτου.

Ο νέος οδικός άξονας Καλλονής - Σιγρίου διηγείται το γεωλογικό παρελθόν του Αιγαίου σε ένα ταξίδι 20 εκατομμύριων ετών

Ενημέρωση και περιήγηση στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
με ελεύθερη είσοδο

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Διαδικτυακό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας σχολείων με θέμα «Η πρόκληση των καταστροφών και ο ρόλος της εκπαίδευσης» την Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2020 με αφορμή τις δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Μείωσης Επιπτώσεων από Καταστροφές.