Φθινοπωρινή εξόρμηση στο Απολιθωμένο Δάσος το Σαββατοκύριακο 24 & 25 Οκτωβρίου 2020

22 Οκτ 2020
Φθινοπωρινή εξόρμηση στο Απολιθωμένο Δάσος!   το Σαββατοκύριακο 24 & 25 Οκτωβρίου 2020
Ημερομηνία:

Ενημέρωση και περιήγηση στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
με ελεύθερη είσοδο

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου καλεί τους φίλους του σε μια φθινοπωρινή εξόρμηση το Σαββατοκύριακο 24-25 Οκτωβρίου με επίσκεψη και ενημέρωση στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου με ελεύθερη είσοδο.

Το Σάββατο 24 και την Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020 το Μουσείο θέλει να δώσει την ευκαιρία σε μικρούς και μεγάλους να συμμετάσχουν σε μια μοναδική φθινοπωρινή απόδραση στην προστατευόμενη περιοχή του Απολιθωμένου Δάσους, να γνωρίσουν τα συγκλονιστικά μυστικά ενός μοναδικού στο είδος του φυσικού μνημείου, τη βιοποικιλότητα και την ομορφιά ενός ιδιαίτερου ηφαιστειογενούς τοπίου.

Όλοι οι επισκέπτες μπορούν να παρακολουθήσουν στην αίθουσα οπτικοακουστικών μέσων  του Μουσείου την ειδική παρουσίαση για τη δημιουργία του Απολιθωμένου Δάσους και τη μοναδικότητα του φυσικού αυτού μνημείου με τη μεγάλη παλαιοντολογική, περιβαλλοντική και εκπαιδευτική αξία. Επίσης, φέτος οι επισκέπτες μπορούν να γνωρίσουν τα μυστικά της δημιουργίας του απολιθωμένου δάσους μέσα από τα νέα ευρήματα απολιθωμάτων που φιλοξενούνται στους ανανεωμένους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου.

Παράλληλα, οι επισκέπτες μπορούν να επισκεφτούν το υπαίθριο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Σιγρίου αλλά και να απολαύσουν την υπέροχη θέα στο Αιγαίο από το αναψυκτήριο του Μουσείου.