Ευρωπαϊκή συνάντηση εργασίας
Προγράμματος ERASMUS+ στη Λετονία

Στις 22 Μαΐου εορτάζεται κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα Βιοποικιλότητας  με στόχο την ευαισθητοποίηση πολιτών σε θέματα βιοποικιλότητας. Η διατήρηση και η ενθάρρυνση της ύπαρξης μεγάλης ποικιλίας της Πανίδας και της Χλωρίδας είναι ουσιαστικής σημασίας για την ανθρώπινη ύπαρξη και διαδραματίζει σημαντικό ρόλο για τη βιώσιμη ανάπτυξη και την εξάλειψη της φτώχειας.

Ολοκληρώνεται με επιτυχία η έκθεση του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου «Κατανοώντας την Κλιματική Αλλαγή» στη Φρανκφούρτη

Συνεχίζονται με πολλή μεγάλη συμμετοχή σχολείων, τόσο από τη Λέσβο όσο και από άλλα μέρη της Ελλάδας, οι εκπαιδευτικές δράσεις του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου για την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου και την εκπαίδευση στα μέτρα προστασίας και προετοιμασίας για την περίπτωση ενός σεισμού.