Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Η ανοιξιάτικη μετανάστευση των πουλιών έχει ξεκινήσει: πολλά διαφορετικά είδη διέρχονται από τη μεσογειακή περιοχή, έχοντας ξεχειμωνιάσει στην Αφρική, με σκοπό να φτάσουν στην Ευρώπη και να φωλιάσουν. Μέχρι σήμερα 23 διαφορετικά είδη έχουν καταγραφεί να έχουν ήδη κάνει την εμφάνισή τους στο νησί μας, αλλά το πέρασμα των χελιδονιών είναι, τις τελευταίες μέρες, παραπάνω από εντυπωσιακό!

Συνεχίζονται οι δράσεις συνεργασίας Σχολείων από τη Λέσβο και όλη την Ελλάδα με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Η συνεχιζόμενη πανδημία δεν μπόρεσε να αναστείλει τις εκπαιδευτικές δράσεις συνεργασίας μεταξύ Σχολείων και του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου σε θέματα που σχετίζονται με την ανάδειξη της φυσικής κληρονομιάς της Λέσβου.