Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου αναλογιζόμενο τις τρέχουσες συνθήκες της καθημερινότητάς των παιδιών, συνεχίζει να σχεδιάζει πρωτότυπα ψηφιακά εκπαιδευτικά προγράμματα και καλεί τους μικρούς του φίλους να ανακαλύψουν τη νέα του εκπαιδευτική δραστηριότητα “Γνωρίστε τα φυτά του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου”.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου συνεχίζει την προσπάθεια ανάδειξης της φυσικής κληρονομιάς και του φυσικού περιβάλλοντος της Λέσβου παρά τις δύσκολες συνθήκες που έχουν δημιουργηθεί εξαιτίας της πανδημίας.

Η επαναλειτουργία του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στέφθηκε με επιτυχία, καθώς το κοινό ανταποκρίθηκε και αγκάλιασε τις δράσεις και τις εκδηλώσεις που οργανώθηκαν αυτό το διάστημα.

Νέες Προσεγγίσεις στη Διαχείριση Πολιτιστικής Κληρονομιάς και την Περιβαλλοντική Προστασία