Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Συνεχίζεται το επιτυχημένο πρόγραμμα συνεργασίας της Ελληνικής και της Γερμανικής Εθνικής Επιτροπής της UNESCO

Ξεκινούν οι φθινοπωρινές εξορμήσεις σε οικολογικά σημαντικές περιοχές της Δυτικής Λέσβου με θέμα «Υγρότοποι της Δυτικής Λέσβου – εξορμήσεις στη φύση» με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των κατοίκων για την οικολογική και περιβαλλοντική αξία των υγροτόπων και συνδιοργανώνονται από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και το Δήμο Δυτικής Λέσβου.

«Ανακαλύπτοντας την Γεωποικιλότητα στη Λέσβο - Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO» είναι το θέμα της εκδήλωσης που συνδιοργανώνει το Τμήμα Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου σε συνεργασία με την Έδρα UNESCO για τα Γεωπάρκα και την βιώσιμη ανάπτυξη των νησιωτικών και παράκτιων περιοχών.

Πού πάει ο τουρισμός; Πού θέλουμε να πάμε; Και πώς θα φτάσουμε εκεί; Αυτό σημαίνει να βάζεις τους ανθρώπους και τον πλανήτη σε προτεραιότητα και να φέρνεις όλους από κυβερνήσεις και επιχειρήσεις έως τοπικές κοινότητες γύρω από ένα κοινό όραμα για έναν πιο βιώσιμο, χωρίς αποκλεισμούς και ανθεκτικό τομέα.

"... απολιθωμένοι κορμοί δέντρων και ακρωτηριασμένοι κορμοί αγαλμάτων ξαναζωντανεύουν ως έργα τέχνης της φύσης και του ανθρώπου..."