Αθλητικές Δραστηριότητες

Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2022, ώρα 11:30 π.μ.

στην είσοδο του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου σας καλεί στην πρώτη ενημέρωση-παρουσίαση-ξενάγηση στο νέο πάρκο απολιθωμάτων στη θέση “Φυλάκιο”, μια από τις πρώτες θέσεις απολιθωμάτων που έχουν ήδη αναδειχθεί κατά μήκος του νέου οδικού άξονα Καλλονής- Σιγρίου.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής, θέλοντας να προάγουν τη γνωριμία του κοινού με τον φυσικό πλούτο του Γεωπάρκου Λέσβου, προσφέρουν, για δεύτερη χρονιά, τη δυνατότητα καθοδηγούμενων προγραμμάτων σε προστατευόμενες περιοχές με σκοπό την παρατήρηση πουλιών.

Μια ρομαντική απογευματινή περιήγηση στο Θαλάσσιο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Νησιώπης οργανώνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου αυτό το Σάββατο 20 Αυγούστου 2022 και ώρα 6 το απόγευμα συντροφιά με το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα στα νερά του Αιγαίου.