ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΠΑΡΚΟ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΝΗΣΙΩΠΗΣ | Απογευματινή περιήγηση συντροφιά με το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα του Αιγαίου

31 Αυγ 2022

Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2022 & ώρα 18:00

Απογευματινή περιήγηση στο Θαλάσσιο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Νησιώπης οργανώνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου αυτή την Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 6 το απόγευμα συντροφιά με το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα στα νερά του Αιγαίου.

Το Θαλάσσιο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Νησιώπης είναι το πρώτο θαλάσσιο πάρκο απολιθωμάτων που έχει δημιουργηθεί στον ελληνικό χώρο και η επίσκεψή του αποτελεί μια μοναδική εμπειρία. Η επίσκεψη στις απολιθωματοφόρες θέσεις αλλά και η θαλάσσια διαδρομή γύρω από τη Νησιώπη, θα χαρίσουν στους συμμετέχοντες της δράσης μια πρωτόγνωρη εμπειρία, μια περιπέτεια στο άγνωστο θαλάσσιο τμήμα του Απολιθωμένου Δάσους αλλά και μια συναρπαστική επαφή με το ηφαιστειακό παράκτιο τοπίο, το υποθαλάσσιο ανάγλυφο και τις αινιγματικές γεωμορφές του Πάρκου.

Η δράση θα ξεκινήσει στις 6 μ.μ. στις εγκαταστάσεις του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, όπου θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική προβολή για το Θαλάσσιο Πάρκο Νησιώπης, τις εντυπωσιακές απολιθωματοφόρες θέσεις, τα σύγχρονα χερσαία και θαλάσσια οικοσυστήματά του αλλά και τις εντυπωσιακές ακτές της Νησιώπης.

Θα ακολουθήσει μετάβαση στο λιμάνι Σιγρίου και αναχώρηση με το ειδικό σκάφος με γυάλινο πυθμένα «ΝΗΣΙΩΠΗ» για μια θαλασσινή διαδρομή στο γαλάζια νερά του Αιγαίου και παρατήρηση της θαλάσσιας ζωής. Η διαδρομή θα συνεχιστεί στο χερσαίο τμήμα του Πάρκου Νησιώπης, ανάμεσα στα εντυπωσιακά απολιθωμένα δένδρα της νησίδας και των ακτών της, όπου τα κύματα και οι άνεμοι αγκαλιάζουν τα χιλιάδες σπαράγματα των πέτρινων κορμών αλλά και τον μεγαλύτερο κατακείμενο απολιθωμένο κορμό δέντρου.

Καθώς ο ήλιος δύει, τα εντυπωσιακά απολιθώματα στο χερσαίο τμήμα του Πάρκου αλλά και τις ακτές της Νησιώπης θα χαρίσουν στους επισκέπτες της μια πρωτόγνωρη εμπειρία, μια περιπέτεια στο άγνωστο τμήμα του Απολιθωμένου Δάσους της Λέσβου αλλά και μια συναρπαστική επαφή με το ηφαιστειακό παράκτιο τοπίο και τις αινιγματικές γεωμορφές του Πάρκου. Κάθε σημείο της θαλάσσιας και της χερσαίας διαδρομής μοναδικό, ενώ καθώς ο ήλιος βασιλεύει το τοπίο φαντάζει ατμοσφαιρικό και η θέα που προσφέρει φαντασμαγορική.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου (τηλ. 2253054434).

Η έκδοση εισιτηρίου γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας www.lesvosmuseum.gr ή στο Μουσείο πριν την έναρξη της δράσης. Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο τηλέφωνο 22530-54434, e-mail: lesvospf@otenet.gr, www.lesvosmuseum.gr.