ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

27 Ιουλ 2022

Σάββατο 30 & Κυριακή 31 Ιουλίου 2022

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου καλεί όλους τους του φίλους να ζήσουν μοναδικές εμπειρίες συμμετέχοντας το Σαββατοκύριακο 30 & 31 Ιουλίου στο εκπαιδευτικό του πρόγραμμα «Ηφαίστεια και ηφαιστειακά πετρώματα της Λέσβου – Πείραμα δημιουργίας ηφαιστειακής έκρηξης» καθώς και στο ΚΥΝΗΓΙ ΘΗΣΑΥΡΟΥ «Στα ίχνη του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου» στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας.

ΚΥΝΗΓΙ ΘΗΣΑΥΡΟΥ «Στα ίχνη του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου»

Σάββατο 30 Ιουλίου 2022, ώρα 10 π.μ.

Το Σάββατο 30 Ιουλίου και ώρα 10 π.μ. οι μικροί αλλά και οι μεγάλοι φίλοι του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο κυνήγι θησαυρού «Στα ίχνη του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου» στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου Πλάκας. Πρόκειται για μία πρωτότυπη, βιωματική δράση εξερεύνησης του Απολιθωμένου Δάσους όπου μέσα από γρίφους, αινίγματα και κρυφούς κώδικες, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τα μυστικά του Απολιθωμένου Δάσους.

Το κυνήγι θησαυρού ξεκινάει από το Μουσείο όπου λύνοντας γρίφους και αινίγματα, φτάνετε στον μυστικό κώδικά! Πού θα σας οδηγήσει ο μυστικός κώδικας;  Σε ποιο τμήμα του Πάρκου Πλάκας θα πρέπει να συνεχίσετε; Μπορείτε να λύσετε όλους του γρίφους, να μαζέψετε όλα τα κρυφά στοιχεία και να φτάσετε στο τέλος; Μερικές εκπλήξεις θα σας περιμένουν στο τέλος!!! Σας περιμένουμε όλους, μικρούς και μεγάλους, μαζί με τους φίλους ή την οικογένειά σας.

Το κυνήγι θησαυρού μπορεί να υλοποιηθεί ταυτόχρονα σε τρεις γλώσσες: ελληνικά, αγγλικά και γερμανικά. Απευθύνεται σε παιδιά, εφήβους, οικογένειες και μεγάλους που τους αρέσουν οι γρίφοι και τα αινίγματα. Το προσωπικό του Μουσείου θα συνοδεύει και θα καθοδηγεί τους συμμετέχοντες.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου (τηλ. 2253054434).

Η έκδοση εισιτηρίου γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας www.lesvosmuseum.gr ή στο Μουσείο πριν την έναρξη.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ηφαίστεια και ηφαιστειακά πετρώματα

της Λέσβου – Πείραμα δημιουργίας ηφαιστειακής έκρηξης»

Κυριακή 31 Ιουλίου 2022, ώρα 10 π.μ.

Την Κυριακή 31 Ιουλίου 2022 και ώρα 10:00 π.μ. οι μικροί φίλοι του Μουσείου θα έχουν τη δυνατότητα να γίνουν μικροί ηφαιστειολόγοι παίρνοντας μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ηφαίστεια και ηφαιστειακά πετρώματα της Λέσβου – Πείραμα δημιουργίας ηφαιστειακής έκρηξης».  Αφού ανακαλύψουν τα ηφαίστεια της Λέσβου, του Αιγαίου και του ελληνικού χώρου, θα μάθουν τα πάντα για τον τρόπο δημιουργίας τους, τα φαινόμενα και τις διεργασίες που σχημάτισαν τα σημερινά ηφαιστειακά τοπία και το ηφαιστειακό τόξο της Ελλάδας, καθώς και την παγκόσμια κατανομή των ηφαιστείων. Θα εξερευνήσουν επίσης τους μόνιμους εκθεσειακούς χώρους του Μουσείου συλλέγοντας πληροφορίες για τη σχέση των ηφαιστείων της Λέσβου με τη δημιουργία του Απολιθωμένου Δάσους. Στο τέλος, θα δημιουργήσουν τα ίδια μια ηφαιστειακή έκρηξη συμμετέχοντας στο πείραμα δημιουργίας ενός ηφαιστείου σε μικρογραφία.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου απευθύνονται σε παιδιά ηλικίας 6 έως 12 ετών. Το κόστος συμμετοχής είναι 5€/παιδί.

Για περισσότερες πληροφορίες και για δηλώσεις συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο τηλέφωνο  22530-54434, e-mail: lesvospf@otenet.gr, www.lesvosmuseum.gr