Συλλογή πετρωμάτων και ορυκτών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Ορυκτά και πετρώματα της Λέσβου
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους χώρους του Μουσείου
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου
  • Για μαθητές Γ’ έως ΣT’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
Πληροφορίες: 2251047033

Στο εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Ορυκτά και πετρώματα της Λέσβου» τα παιδιά ερευνούν τα ορυκτά και πετρώματα, άγνωστα τα περισσότερα για τις πολύτιμες ιδιότητες τους και τη χρησιμότητά τους στην καθημερινή ζωή του ανθρώπου.

Κάθε ορυκτό και πέτρωμα έχει τη δική του ιστορία και τα δικά του χαρακτηριστικά που τα παιδιά καλούνται να παρατηρήσουν και να μελετήσουν. Στη συνέχεια, μελετώντας τα φυσικά χαρακτηριστικά τους καλούνται να δημιουργήσουν την ταυτότητά τους και να ανακαλύψουν τη χρησιμότητά τους στην καθημερινή μας ζωή και στην εξέλιξη του πολίτισμού μας.

Τα παιδιά ανακαλύπτουν τον τρόπο συλλογής ορυκτών και πετρωμάτων, συλλέγουν τα δικά τους πετρώματα, ταξινομούν, συγκρίνουν και δημιουργούν τη δική τους προσωπική συλλογή .

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για βασικές έννοιες, όπως δομή της γης, πετρώματα, είδη πετρωμάτων, ορυκτά, φυσικές ιδιότητες ορυκτών κ.ά.
  • Συζήτηση για τα πετρώματα της Λέσβου και το γεωλογικό χάρτη Λέσβου
  • Συλλογή πληροφοριών από τα εκθέματα των μόνιμων εκθέσεων του Μουσείου για τα ηφαίστεια και πετρώματα όπως και τα πυριτικά ορυκτά.
  • Παρατήρηση και μελέτη ορυκτών και πετρωμάτων με τη βοήθεια της συλλογής ορυκτών και πετρωμάτων της μουσειοσκευής «Θεόφραστος: Ηφαίστεια & ηφαιστειακά πετρώματα».
  • Καταγραφή και αποτύπωση των ευρημάτων στις ειδικές εκπαιδευτικές καρτέλες.
  • Σύνθεση των παρατηρήσεων και εξαγωγή συμπερασμάτων.
  • Συζήτηση για τον τρόπο δημιουργίας προσωπικής συλλογής ορυκτών και πετρωμάτων.
  • Συλλογή ορυκτών και πετρωμάτων σε επιλεγμένες θέσεις στο ύπαιθρο, ταξινόμηση, σύγκριση και δημιουργία της προσωπικής τους συλλογής.