Οι περιπέτειες του μικρού Εγκέλαδου - Ταξίδι στο εσωτερικό της Γης

Προσομοίωση σεισμών στη σεισμική τράπεζα

Ένα πρωτότυπο θεατρικό παιχνίδι

Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Οι περιπέτειες του μικρού Εγκέλαδου - Ταξίδι στο εσωτερικό της Γης
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους χώρους του Μουσείου
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Νηπιαγωγείου & Α’-Β’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
  • Σεισμική τράπεζα
Πληροφορίες: 2251047033

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου «Οι περιπέτειες του μικρού Εγκέλαδου - Ταξίδι στο εσωτερικό της Γης» είναι ένα συναρπαστικό ταξίδι στον κόσμο των σεισμών για τα μικρότερα παιδιά και επικεντρώνεται στην εκπαίδευση και προετοιμασία για την περίπτωση ενός σεισμού και τη γνωριμία με τα μέτρα προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από ένα σεισμό.

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσα από το θεατρικό παιχνίδι τα παιδιά ταξιδεύουν στο εσωτερικό της γης, ενσαρκώνουν ρόλους από τη δραματοποιημένη ιστορία του Εγκέλαδου και βιώνουν τον τρόπο δημιουργίας των σεισμών και τα μέτρα προστασίας.

Στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου τα παιδιά βιώνουν το μεγάλο σεισμό της Βρίσας στη Λέσβο καθώς και άλλους σεισμούς από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο και εφαρμόζουν τα μέτρα προστασίας. Η εμπειρία της σεισμικής κίνησης στη σεισμική τράπεζα και η επαφή με το φαινόμενο του σεισμού συμβάλει στην αποβολή του αισθήματος πανικού και τη συνειδητοποίηση της ανάγκης σωστής προετοιμασίας για την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για βασικές έννοιες όπως δομή της γης, λιθοσφαιρικές πλάκες, ρήγματα, σεισμός, σεισμικά κύματα, τσουνάμι κ.ά.
  • Συζήτηση για τα μέτρα πρόληψης και προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από ένα σεισμό.
  • Συμμετοχή των παιδιών στο θεατρικό παιχνίδι.
  • Παρατήρηση καταγραφής σεισμικών δονήσεων σε πραγματικό χρόνο που καταγράφονται στο σεισμογράφο του Μουσείου και παρατήρηση του χάρτη ενεργού σεισμικότητας της Ελλάδας.
  • Εκπαιδευτική δραστηριότητα δημιουργίας ενός τεχνητού σεισμού από τα παιδιά γνωριμία με το σεισμικό κίνδυνο μέσα από την περιοδική έκθεση.
  • Συμμετοχή στη βιωματική εκπαιδευτική δραστηριότητα προσομοίωσης του σεισμού στη Βρίσα καθώς και σεισμών από όλο στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου και εφαρμογή των μέτρωv προστασίας κατά τη διάρκεια ενός σεισμoύ.
  • Καταγραφή και αποτύπωση των ευρημάτων στις ειδικές εκπαιδευτικές καρτέλες.
  • Σύνθεση των παρατηρήσεων, εξαγωγή και παρουσίαση συμπερασμάτων.
  • Συμμετοχή σε δραστηριότητες ζωγραφικής και κολάζ.