Ξεκίνησαν οι εκπαιδευτικές δράσεις στο Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου

30 Σεπ 2021
εκπαιδευτικές δράσεις

Ποικίλες βιωματικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου και τα υπαίθρια Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους

Ξεκίνησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, τα οποία απευθύνονται σε μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα πραγματοποιούνται στις εγκαταστάσεις του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο Σίγρι και τα υπαίθρια Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους.

Τη φετινή χρονιά οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν και τα νέα μεγάλης επιστημονικής αξίας απολιθώματα τα οποία ήρθαν στο φως από τις πρόσφατες ανασκαφικές εργασίες του Μουσείου, να τα μελετήσουν και να ανακαλύψουν τις μοναδικές πληροφορίες που μας δίνουν και μπορούν να αξιοποιηθούν για την αντιμετώπιση σύγχρονων παγκόσμιων προβλημάτων όπως της αλλαγής του κλίματος.

Παράλληλα οι μαθητές μέσα από βιωματικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες καλούνται να ταξιδέψουν νοερά εκατομμύρια χρόνια στο γεωλογικό παρελθόν του Αιγαίου και να έρθουν σε επαφή με φαινόμενα και διεργασίες που δεν μπορούν άμεσα να παρατηρήσουν όπως οι σεισμοί και να βιώσουν μεγάλους καταστροφικούς σεισμούς από όλο τον κόσμο στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου, τα ηφαίστεια και τους ηφαιστειακούς γεωτόπους της Λέσβου.

Στο χώρο του Μουσείου τους μαθητές περιμένει μια έκπληξη καθώς φέτος για πρώτη φορά μπορούν να γνωρίσουν τον Αλιγάτορα της Λιώτας, ένα ακριβές αντίγραφο του ζώου που ζούσε πριν 18 εκ. χρόνια πριν στην προστατευόμενη περιοχή του Απολιθωμένου Δάσους. Παράλληλα οι μαθητές μπορούν να γνωρίσουν το Δεινοθήριο της Λέσβου μέσα από το ακριβές αντίγραφο του ζώου που βρίσκεται στο χώρο του Μουσείου αλλά και το φυσικό περιβάλλον που ζούσαν τα ζώα.

Στην ιστοσελίδα του Μουσείου www.lesvosmuseum.gr οι εκπαιδευτικοί μπορούν να βρουν πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό το οποίο μπορούν αξιοποιήσουν πριν ή μετά την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο και τα υπαίθρια Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους. Παράλληλα, στην ιστοσελίδα του Μουσείου υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για όλα τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου καθώς και πληροφορίες για τον τρόπο δήλωσης συμμετοχής και επίσκεψης στο Μουσείο και τα Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους

Στόχος του Μουσείου είναι μέσα από τα εκπαιδευτικά του προγράμματα να γνωρίσει στους μαθητές την πλούσια γεωλογική και φυσική μας κληρονομιά και να τους ευαισθητοποιήσει για την υιοθέτηση συμπεριφοράς υπεύθυνων και ενεργών πολιτών.

Όλες οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες πραγματοποιούνται με αυστηρή τήρηση των μέτρων για τον περιορισμό της πανδημίας.

Για περισσότερες πληροφορίες και για δηλώσεις συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επικοινωνήσουν στο τηλέφωνο 2251047033, e-mail: lesvospf@otenet.gr, www.lesvosmuseum.gr.