Θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Η ζωή του Δεινοθήριου στα υποτροπικά δάση της Λέσβου

07 Ιουλ 2022

Το Σαββατοκύριακο στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Σάββατο 9 & Κυριακή 10 Ιουλίου 2022

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου συνεχίζει τις δράσεις του για παιδιά και το δεύτερο Σαββατοκύριακο του Ιουλίου, παρουσιάζοντας «Τη ζωή του Δεινοθήριου στα υποτροπικά δάση της Λέσβου».

Μια εποχή που το Αιγαίο Πέλαγος ήταν ξηρά και η Λέσβος τμήμα μιας τεράστιας χερσαίας έκτασης, της Αιγηίδας, η οποία απλωνόταν σε όλη την έκταση του σημερινού Αιγαίου, ενώνοντας την Ελλάδα με την Ασία, τα πυκνά τροπικά – υποτροπικά δάση της Λέσβου φιλοξενούσαν πολλά είδη ζώων, που μετανάστευαν από την Ασία προς την Ευρώπη.

Ένα από αυτά τα ζώα ήταν και το Δεινοθήριο, μακρινός συγγενής του σημερινού ελέφαντα. Ζούσε σε μεγάλες εκτάσεις με πυκνή βλάστηση. Τρεφόταν με μαλακά φύλλα δένδρων. Βρήκε καταφύγιο δίπλα στη λίμνη, εκεί που υπήρχε νερό και τροφή.

Τον Σεπτέμβριο του 1999, στην παράκτια περιοχή του οικισμού Γαβαθά της Λέσβου, μέσα σε λιμναία ιζήματα εντοπίστηκαν από το Μουσείο απολιθώματα μεγάλου ζώου: η κάτω γνάθο με τα δόντια καθώς και το οστό που την συνδέει με το κρανίο. Η συστηματική επιστημονική μελέτη του απολιθώματος οδήγησε στην αναγνώριση ενός προβοσκιδωτού, της οικογένειας των Δεινοθηρίων και συγκεκριμένα του είδους Προδεινοθήριο, ηλικίας 19-18,5 εκατομμυρίων ετών. Το σημαντικό μοναδικό αυτό απολίθωμα έχει την τιμητική του θέση στην αίθουσα «Απολιθωμένου Δάσους» του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Τα Δεινοθήρια εμφανίστηκαν πριν 20 εκατομμύρια χρόνια στην Αφρική. Πριν 20-19 εκατομμύρια χρόνια μετακινήθηκαν προς τη Νοτιοδυτική Ασία και την Ευρώπη. Στα 18,5 εκατομμύρια χρόνια συναντάμε τα Δεινοθήρια στη Λέσβο, τα πιο παλαιά σε ηλικία για ευρωπαϊκό έδαφος. Αργότερα, πριν από 15 εκατομμύρια χρόνια βρίσκουμε αντιπροσώπους του είδους στην υπόλοιπη Ελλάδα και Ευρώπη.

Το Μουσείο δημιούργησε ομοίωμα του Δεινοθήριου σε πραγματικές διαστάσεις, με φυσικές κινήσεις και ηχητικά εφέ, για να φέρει τους επισκέπτες και κυρίως τα παιδιά σε επαφή με την εικόνα  του ζώου.

Η δράση θα ξεκινήσει από την αίθουσα οπτικοακουστικών μέσων του Μουσείου, όπου τα παιδιά, με τη βοήθεια του επιστημονικού προσωπικού του Μουσείου, θα ενημερωθούν παρακολουθώντας ένα ευχάριστο βίντεο κινουμένων σχεδίων για το πώς ήταν η Λέσβος πριν εκατομμύρια χρόνια, τις ζούγκλες που υπήρχαν με τα πυκνά δάση και την άγρια ζωή αλλά και τις ηφαιστειακές εκρήξεις που κατέστρεψαν και ταυτόχρονα απολίθωσαν τα οικοσυστήματα. Θα μάθουν τι είναι το Δεινοθήριο, πότε και που εμφανίστηκε, πως έφτασε μέχρι τη λίμνη του Γαβαθά, τι έτρωγε, πως κινούνταν και πως απολιθώθηκε αφήνοντας πίσω του ένα εύρημα μεγάλης επιστημονικής αξίας.

Στη συνέχεια θα περιηγηθούν στον χώρο των μονίμων εκθέσεων του Μουσείου, στην αίθουσα «Απολιθωμένου Δάσους» για να εξερευνήσουν, ως νέοι παλαιοντολόγοι – ερευνητές, την απολιθωμένη γνάθο με τα δόντια του Δεινοθήριουου καθώς και τα αποτυπώματα φύλλων των φυτών του Δάσους της Λέσβου, ώστε να βρουν απαντήσεις στο πώς ήταν το περιβάλλον στο οποίο ζούσε το Δεινοθήριο καθώς και ποια ήταν τα φυτά που έτρωγε. Θα μάθουν με αυτόν τον τρόπο ποια είναι τα χαρακτηριστικά που μελετούν οι παλαιοντολόγοι ώστε να συλλέξουν πληροφορίες για το είδος ενός απολιθωμένου ζώου, την ηλικία του, το αν ήταν σαρκοφάγο ή φυτοφάγο, σε τι περιβάλλον ζούσε και πως απολιθώθηκε.

Θα συναντήσουν το μεγάλο ομοίωμα του Δεινοθήριου, θα το μελετήσουν και θα το ζωγραφίσουν. Θα ανακαλύψουν τους απογόνους του στην αίθουσα «Αιγαίου», ξετυλίγοντας έτσι ένα κομμάτι της εξέλιξης της ζωής στον πλανήτη μας που αφορά στα μεγάλα θηλαστικά του!

Ελάτε το Σαββατοκύριακο να γνωρίσετε το Δεινοθήριο της Λέσβου και μαζί με αυτό τον πλούτο των εκθεμάτων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου!

Για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κάνουν κράτηση  στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (τηλ. 2253054434).

Η έκδοση εισιτηρίου γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας www.lesvosmuseum.gr ή στο Μουσείο πριν την έναρξη της περιήγησης.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο τηλέφωνο 22530-54434, e-mail: lesvospf@otenet.gr, www.lesvosmuseum.gr.