Συνεχίζονται οι βιωματικές εκπαιδευτικές δράσεις για την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

19 Οκτ 2022

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου & του Δημοτικού Σχολείου Σιγρίου συμμετείχαν στη βιωματική δραστηριότητα προσομοίωσης σεισμών στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου

Συνεχίζονται στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την αντιμετώπιση του κινδύνου και την προετοιμασία μαθητών και εκπαιδευτικών για την περίπτωση ενός σεισμού.

Το Μουσείο μέσα από τις εκπαιδευτικές του δράσεις μας υπενθυμίζει την ανάγκη συνεχούς προετοιμασίας και εκπαίδευσης προκειμένου να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το σεισμικό κίνδυνο. Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η Ελλάδα από άποψη σεισμικότητας κατέχει την πρώτη θέση στην Ευρώπη και την έκτη σε παγκόσμιο επίπεδο. Καθημερινά στη χώρα μας καταγράφονται σεισμοί, κάποιους δεν τους καταλαβαίνουμε καθόλου αλλά κάποιοι άλλοι μπορεί να είναι καταστροφικοί. Ακόμη όμως και αυτοί οι καταστροφικοί σεισμοί θα μπορούσαν να μην έχουν τόσο μεγάλες συνέπειες, αρκεί όλοι μας να έχουμε προετοιμαστεί σωστά αλλά και να έχουμε προετοιμάσει σωστά τους χώρους μέσα στους οποίους ζούμε, μαθαίνουμε, δουλεύουμε και κινούμαστε καθημερινά.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Σιγρίου συμμετείχαν πρόσφατα στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου και γεμάτοι ενθουσιασμένοι και νέες εμπειρίες ολοκλήρωσαν τη βιωματική εκπαιδευτική δραστηριότητα προσομοίωσης σεισμών στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου.

Ο χώρος πάνω στην σεισμική τράπεζα είναι ειδικά διαμορφωμένος και επιλέχθηκε να αναπαριστά ένα πραγματικό χώρο της καθημερινής ζωής των μαθητών, μια σχολική τάξη. Σ’ αυτό το χώρο ο σεισμός γίνεται μια βιωματική εμπειρία.

Η προσομοίωση της σεισμικής κίνησης, αφορά δονήσεις που έχουν το μέγεθος και τη διάρκεια των πραγματικών σεισμών. Μεταξύ των σεισμών που θα βιώσουν οι μαθητές του Μουσείου είναι ο μεγάλος καταστροφικός σεισμός των 9,0 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ που σημειώθηκε στη βορειανατολική Ιαπωνία στις 11 Μαρτίου 2011, της Κοζάνης, του San Francisco Καλιφόρνια, του Κόμπε, της Ταιβάν κ.ά.

Η εμπειρία της σεισμικής κίνησης στη σεισμική τράπεζα και η επαφή με το φαινόμενο του σεισμού συμβάλλει στην αποβολή του αισθήματος πανικού από τους μαθητές και τη συνειδητοποίηση της ανάγκης σωστής προετοιμασίας για την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου.

Για περισσότερες πληροφορίες και για δηλώσεις συμμετοχής οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επικοινωνήσουν με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο τηλέφωνο  2251047033, e-mail: lesvospf@otenet.grwww.lesvosmuseum.gr.