Πάρτε μέρος στον διαγωνισμό φωτογραφίας του RURITAGΕ!

21 Ιουλ 2020
Θέλετε να δείξετε στον κόσμο ΤΙ είναι αυτό που κάνει μοναδική τη  Λέσβο – Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO;   Βοηθήστε μας να την δούμε όπως μόνο εσείς την βλέπετε!  Πάρτε μέρος στον διαγωνισμό φωτογραφίας  του RURITAGΕ!
Ημερομηνία:
-

Θέλετε να δείξετε στον κόσμο τι κάνει ξεχωριστή τη Λέσβο – Παγκόσμιο  Γεωπάρκο UNESCO; Τότε πάρτε μέρος στον διαγωνισμό φωτογραφίας του RURITAGE! Είναι μια μοναδική ευκαιρία για τις τοπικές κοινότητες να αναδείξουν τις προοπτικές και δυνατότητες της φυσικής και πολιτιστικής τους κληρονομιάς!

Ο διαγωνισμός οργανώνεται στο πλαίσιο του RURITAGE – ενός ευρωπαϊκού ερευνητικού έργου που επιδιώκει να μετατρέψει τις αγροτικές περιοχές σε εργαστήρια βιώσιμης ανάπτυξης, με βάση την ενίσχυση του εξαιρετικού δυναμικού πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς τους. Δεκαεννέα αγροτικές περιοχές, συμπεριλαμβανομένου της Λέσβου – Παγκόσμιο  Γεωπάρκο UNESCO εντάχθηκαν από την αρχή του έργου ως περιοχές επίδειξης ή αλλιώς ως «περιοχές μοντέλα - Role Models» και «περιοχές αναπαραγωγής - Replicators». Επιπρόσθετα, δεκαεπτά αγροτικές περιοχές εντάχθηκαν στο πρόγραμμα μετά απο πρόσκληση για επιπλέον «αναπαραγωγείς - additional Replicators». Όλες αυτές οι αγροτικές περιοχές καλούνται τώρα να συμμετάσχουν στο RURITAGE Photo Contest.

Ο Διαγωνισμός Φωτογραφίας πραγματοποιείται από την 1 Ιουνίου έως την 30 Νοεμβρίου 2020. Σε αυτόν μπορούν να συμμετάσχουν τόσο μεμονωμένα άτομα όσο και φορείς. Για τη συμμετοχή, πρέπει να υποβληθούν φωτογραφίες των αγροτικών περιοχών που συμμετέχουν στον Διαγωνισμό Φωτογραφίας. Οι εικόνες πρέπει να αντικατοπτρίζουν τη μοναδικότητα των αγροτικών περιοχών και να γιορτάζουν τη φυσική και πολιτιστική τους κληρονομιά. Επιπλέον, οι συμμετέχοντες ενθαρρύνονται να αναδείξουν τις τοπικές δράσεις αναγέννησης του αγροτικού χώρου μέσω της τοπικής κληρονομιάς. Ακολουθώντας την προσέγγιση RURITAGE, τέτοιες δράσεις μπορούν να εντοπιστούν σε έξι Περιοχές Συστημικής Καινοτομίας: Προσκυνηματικό τουρισμό, Ανθεκτικότητα, Βιώσιμη Τοπική Παραγωγή Τροφίμων, Ολοκληρωμένη Διαχείριση Τοπίου, Μετανάστευση και Τέχνες – Φεστιβάλ.

Ο νικητής του διαγωνισμού φωτογραφίας RURITAGE θα προσκληθεί από το έργο στο τελικό του συνέδριο, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο Παρίσι το 2022. Οι καλύτερες φωτογραφίες που υποβλήθηκαν στο διαγωνισμό θα εμφανιστούν στην έδρα της UNESCO, καθώς και θα επισημανθούν στους ιστότοπους του έργου και των συνεργατών του, όπως η UNESCO, το ICLEI Europe, το Πανεπιστήμιο της Μπολόνια, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου και πολλά άλλα.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον διαγωνισμό RURITAGE Photo Contest, επισκεφτείτε το σύνδεσμο www.ruritage.eu/collaborate-with-us/ruritage-photo-contest/. Για συμμετοχή στον διαγωνισμό RURITAGE Photo Contest, μπορείτε να υποβάλλετε τις φωτογραφίες σας μέσω της φόρμας:

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα RURITAGE μπορείτε να επισκεφθείτε τον ιστότοπο www.ruritage.eu. Το RURITAGE έχει λάβει χρηματοδότηση από το πρόγραμμα έρευνας και καινοτομίας «Horizon 2020» της Ευρωπαϊκής Ένωσης βάσει της συμφωνίας επιχορήγησης αριθ. 776465.

Για επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το διαγωνισμό φωτογραφίας RURITAGE μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο τηλέφωνο 2251047033 ή στο e-mail: lesvospf@otenet.gr.

Σχετικό Υλικό