Εξόρμηση παρατήρησης άγριων ορχιδεών στο Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου

02 Απρ 2024
Νέα εξόρμηση

Σάββατο 6 Απριλίου 2024, ώρα 12.00-14.00 μ.μ.

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η δεύτερη εξόρμηση παρατήρησης  ανθισμένων άγριων ορχιδεών στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Η άνοιξη αποτελεί μια από τις καταλληλότερες εποχές για να επισκεφτεί κανείς το Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, καθώς στολίζεται με τα πανέμορφα άνθη, γεμάτο από υπέροχες χρωματιστές πινελιές στο καταπράσινο χαλί, δημιουργώντας μαγευτικές εικόνες στο μνημείο παγκόσμιας γεωλογικής κληρονομιάς των απολιθωμένων κορμών 20 εκατομμυρίων ετών.

Το τελευταίο Σάββατο του Μαρτίου στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους στην περιοχή "Κυρία Απολιθωμένη", διοργανώθηκε άλλη μία εξόρμηση παρατήρησης άγριων ορχιδεών από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, με στόχο την ευαισθητοποίηση των πολιτών.

Παρατηρήσαμε το φυσικό πλούτο  του Απολιθωμένου Δάσους, μάθαμε την σημαντικότητα του βιοτόπου των ορχιδεών και πώς να αναγνωρίζουμε άγριες ορχιδέες στην φύση. Στην δεύτερη περιήγηση γνωρίσαμε 8 σημαντικά είδη διαφορετικών ορχιδεών που βρίσκονται ήδη σε ανθοφορία, και χαρίζουν τα μαγευτικά τους άνθη στο μοναδικό φρυγανικό τοπίο της περιοχής.

Η παρατήρηση των φυτών στους συμμετέχοντες πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια της  ομάδας βιοποικιλότητας- γεωποικιλότητας του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, όπου τα στελέχη του Μουσείου Β. Κακάμπουρα, Λ. Σαββέλος και Σ. Ζγουρνιός καθοδήγησαν τους επισκέπτες να ανακαλύψουν τα είδη των άγριων ορχιδεών στα λιθόστρωτα μονοπάτια που οδηγούν στις απολιθωματοφόρες θέσεις!

Πλήθος ανθισμένων ορχιδεών βρίσκονται συγκεντρωμένες σε μεγάλο αριθμό δίπλα στις ειδικά διαμορφωμένες διαδρομές του πάρκου, δίνοντας τη δυνατότητα να  παρατηρηθούν με λεπτομέρεια από κοντά και να αναγνωριστούν με προσοχή, χωρίς να ποδοπατηθούν.

Εκατοντάδες ορχιδέες είναι ανθισμένες αυτήν την εποχή, βρίσκοντας  κατάλληλο καταφύγιο στο μνημείο φυσικής κληρονομιάς του Απολιθωμένου Δάσους μαζί με τα υπόλοιπα φυτά όπως και τις ροζ μαργαρίτες, που έχουν στρώσει ένα μαγευτικό ροζ χαλί στις λιβαδικές του περιοχές, των ηφαιστειακών πετρωμάτων της Δυτικής Λέσβου

Εξηγήσαμε τους λόγους για τους οποίους το Πάρκο διακρίνεται για τη μεγάλη φυτική βιοποικιλότητα του, τα είδη των ορχιδεών και τον τεράστιο αριθμό αυτών, που είναι συγκεντρωμένος εντός της περιφραγμένης περιοχής του Πάρκου. Μιλήσαμε για τις ιδιότητες των ορχιδεών, τους ιδιαίτερους μηχανισμούς και τα χαρακτηριστικά που έχουν αναπτύξει  προκειμένου να διαιωνιστούν, αλλά και την ιδιαίτερη προστασία που οφείλετε να επιδείχνετε προς αυτές, από τον κάθε πολίτη.

Από τις πρώτες ορχιδέες που παρατηρήσαμε στην δεύτερη περιήγηση ήταν μια από τις σημαντικότερες ορχιδέες της Λέσβου, η Ophrys lesbis, που φύεται αποκλειστικά στα όξινα εδάφη της Δυτικής Λέσβου. Οι υπόλοιπες ορχιδέες που είδαμε ήταν η Ορχιδέα του Λόφου (Anacamptis collina) και το υποείδος της Anacamptis collina subsp. leucoglossa με τα λευκά άνθη, η Σεραπιάς η ανατολική (Serapias orientalis), το Σφυγκάκι (Ophrys tenthredenifera), και το υποείδος  της Ophrys tenthredenifera subsp. villosa, η Όφρυς η μαστοφόρος (Ophrys mammosa), και η Όφρυς η ομφαλόσχημος (Ophrys umbilicata).

Νέα εξόρμηση παρατήρησης άγριων ορχιδεών

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου διοργανώνει νέα παρατήρηση άγριων ορχιδεών το Σάββατο 6 Απριλίου 2024, στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους στην περιοχή «Μπαλή Αλώνια».

Η εξόρμηση παρατήρησης άγριων ορχιδεών θα πραγματοποιηθεί σε δύο ομάδες, η πρώτη στις 12 μ.μ. - 13.00 μ.μ. και η δεύτερη στις 13.00 μ.μ. – 14.00 μ.μ.

Αυτή την φορά θα ανακαλύψουμε ακόμη περισσότερες ανθισμένες ορχιδέες  και νέα είδη ορχιδεών που δεν ανθοφορούσαν κατά την προηγούμενη εξόρμηση. Πρόκειται για είδη που  άρχισαν να ανθοφορούν μερικές ημέρες αργότερα από τις υπόλοιπες ορχιδέες. Μέσα σ’ αυτές περιλαμβάνονται αρκετά είδη του γένους Serapias.

Παράλληλα θα γνωρίσουμε και μερικά από τα ανθισμένα φυτά της πλούσιας χλωρίδας του Πάρκου που κοσμούν τις περιπατητικές διαδρομές και τα φρύγανα, όπως μαργαρίτες, ίριδες και το σέδο, απολαμβάνοντας τα  πανέμορφα αρώματα και άπειρα χρώματα στο μοναδικό γεωλογικό μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς του Απολιθωμένου Δάσους της Λέσβου.

Η εξόρμηση εντάσσεται στις δράσεις για τους υγροτόπους της Δυτικής Λέσβου υλοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «Δράσεις ανάδειξης προστατευόμενων περιοχών της Λέσβου», η οποία έχει ενταχθεί στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Βόρειο Αιγαίο 2014-2020» με φορέα υλοποίησης το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τους ιστοτόπους του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου και του Γεωπάρκου Λέσβου www.lesvosmuseum.gr, www.petrifiedforest.gr, www.lesvosgeopark.gr και τις σελίδες τους στο Facebook. Τηλέφωνα επικοινωνίας 22510-47033, 22530-54434 και e-mail: lesvospf@otenet.gr