Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Γιορτής Πουλιών στην Αλυκή Καλλονής

02 Οκτ 2023
Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Γιορτής Πουλιών

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση παρατήρησης που πουλιών που διοργάνωσαν τα στελέχη του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου - Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής, για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Γιορτής των Πουλιών (EuroΒirdwatch) 2023.

Στις δυο εξορμήσεις που πραγματοποιήθηκαν το πρωί και το απόγευμα της Κυριακής 1 Οκτωβρίου 2023 πήραν μέρος αρκετοί συμμετέχοντες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, όπου γνώρισαν την σημασία των υγροτόπων της Λέσβου και τα πουλιά που φιλοξενούνται σ’ αυτούς από το επιστημονικό προσωπικό του Μουσείου. Στην συνέχεια οι συμμετέχοντες με την χρήση τηλεσκοπίων και κιαλιών του ΚΠΕΝ, παρατήρησαν τα πουλιά στον υγρότοπο της αλυκής αλλά και πολλά άλλα μεταναστευτικά είδη. Στο τέλος των εξορμήσεων, οι παρατηρήσεις μας (των ειδών πουλιών και του πληθυσμού τους) στάλθηκαν στην παγκόσμια βάση δεδομένων της φετινής γιορτής συμμετέχοντας για άλλη μια χρονιά στη Rapid Information Action (RIA).

Η εξόρμηση παρατήρησης πουλιών αποτελεί τμήμα των εξορμήσεων σε οικολογικά σημαντικές περιοχές της Δυτικής Λέσβου με θέμα «Υγρότοποι της Δυτικής Λέσβου – εξορμήσεις στη φύση» με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των κατοίκων για την οικολογική και περιβαλλοντική αξία των υγροτόπων και συνδιοργανώνονται από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και το Δήμο Δυτικής Λέσβου. Εντάσσονται στο πλαίσιο της Πράξης «Δράσεις ανάδειξης προστατευόμενων περιοχών της Λέσβου», η οποία έχει ενταχθεί στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Βόρειο Αιγαίο 2014-2020» και περιλαμβάνει δράσεις ευαισθητοποίησης των κατοίκων, των επισκεπτών και των μαθητών της Λέσβου για τους υγροτόπους της Δυτικής Λέσβου, μέσα από σειρά εκδηλώσεων ενημέρωσης, σεμιναρίων και εξορμήσεων πεδίου.