Τα μυστικά της άμμου
Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους χώρους του Μουσείου
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου
  • Για μαθητές Γ’ έως ΣT’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
  • Εργαστήρια Μουσείου
Πληροφορίες: 2251047033

Στο εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Τα μυστικά της άμμου: Εξερευνώντας την άμμο από τις παραλίες του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου» τα παιδιά γίνονται εξερευνητές, εφοδιάζονται με τον κατάλληλο εξοπλισμό και με την καθοδήγηση των στελεχών του Μουσείου μελετούν δείγματα άμμου από τις παραλίες του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου. Στα εργαστήρια του Μουσείου, τα παιδιά επεξεργάζονται την άμμo, εξετάζουν στο μικροσκόπιο τα στεγνά δείγματά τους και αναζητούν μικροσκοπικούς οργανισμούς και ανόργανα υλικά.

Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι τα παιδιά να μπορέσουν να ανακαλύψουν και να γνωρίσουν μικροσκοπικά σαλιγκάρια, κοχύλια και πολλούς ακόμα θαλάσσιους οργανισμούς αλλά και τμήματα απολιθωμένων κορμών, που βρίσκονται μέσα στην άμμο αλλά δεν μπορούμε να παρατηρήσουμε παρά μόνo με τo μικροσκόπιο. Επίσης, θα ανακαλύψουν τα ορυκτά και τα πετρώματα που συναντάμε στις παραλίες καθώς και τον τρόπο δημιουργίας της άμμου και την προέλευση όλων των συστατικών της.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για έννοιες όπως άμμος, πετρώματα και ορυκτά της δυτικής Λέσβου, μικροσκοπικοί θαλάσσιοι οργανισμοί, απολιθώματα, μικροσκόπιο κ.ά.
  • Συζήτηση για τις ερευνητικές μεθόδους μελέτης του μικρόκοσμου και τον επιστημονικό εξοπλισμό που χρησιμοποιείται σε γεωλογικές έρευνες.
  • Επεξεργασία των δειγμάτων άμμου στο εργαστήριο του Μουσείου.
  • Αναγνώριση πετρωμάτων της περιοχής του Απολιθωμένου Δάσους.
  • Αναγνώριση των μικροοργανισμών που ζουν μέσα στη θάλασσα και των διαδικασιών που δημιουργούν την άμμο.
  • Παρατήρηση μέσα από το ειδικά στερεοσκοπικά μικροσκόπια του Μουσείου του μικρόκοσμου που κρύβει μέσα της η άμμος.
  • Καταγραφή και αποτύπωση των ευρημάτων στις ειδικές εκπαιδευτικές καρτέλες.
  • Σύνθεση των παρατηρήσεων και εξαγωγή συμπερασμάτων.