Μικροί ερευνητές μελετούν τις κλιματικές αλλαγές στο απολιθωμένο δάσος Λέσβου

Μικροί ερευνητές μελετούν τις κλιματικές αλλαγές στο απολιθωμένο δάσος Λέσβου
Ψηφιακά εκπαιδευτικά προγράμματα
Πληροφορίες: 2251047033

Η επόμενη ερευνητική αποστολή των Μικρών Ερευνητών είναι αφιερωμένη στην Κλιματική Αλλαγή.

Οι Μικροί Ερευνητές ερευνούν τα τεκμήρια για  κλιματικές αλλαγές που έλαβαν χώρα στο παρελθόν και  τις επιπτώσεις τους στα οικοσυστήματα.

Στο Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου ψάχνουν να βρουν τα είδη των δένδρων και των ζώων που ζούσαν στην περιοχή πριν από 20 εκατομμύρια χρόνια.

Προσπαθούν να βγάλουν συμπεράσματα για το κλίμα που επικρατούσε στην περιοχή την εποχή εκείνη.

Αναζητούν πληροφορίες για τα είδη των φυτών και των ζώων που ζουν σήμερα στην περιοχή του Αιγαίου και είναι χαρακτηριστικά του Μεσογειακού κλίματος.

Συγκρίνουν τα φυτά που βρέθηκαν απολιθωμένα με τα σύγχρονα φυτά της Λέσβου.

Πόσα έχουν επιβιώσει?

Συγκρίνουν τα ζώα που βρέθηκαν απολιθωμένα με τα ζώα που που ζούν σήμερα στη Λέσβο.

Πόσα έχουν επιβιώσει?

Ψάξτε στην ιστοσελίδα και βρείτε πληροφορίες για τα ζώα και τα φυτά που έζησαν στα Δάση της Λέσβου πριν 20 εκατ. Χρόνια.

Συμπληρώστε τις εκπαιδευτικές καρτέλες και κάνετε τις δικές σας ζωγραφιές.

Όταν ολοκληρώσετε τις δραστηριότητες και τις ζωγραφιές σας μπορείτε να τα στείλετε μαζί με το μικρό σας όνομα, την ηλικία σας και την έγκριση των γονιών σας στο e-mail του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου (lesvospf@otenet.gr) και το Μουσείο θα τα προβάλλει ηλεκτρονικά.

Ελάτε να ανακαλύψουμε τα μυστικά του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου και την επίδραση των κλιματικών αλλαγών στα οικοσυστήματα.

Ψηφιακό Υλικό:
Ενημερωτικό φυλλάδιο