Οδηγός Πάρκων Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας και Σιγρίου (ΕΛ, EN)
10,00 €
Κάντε κλικ στο «Προσθήκη στο καλάθι» για κάθε εισιτήριο που επιθυμείτε.
Κωδικός
Άμεσα Διαθέσιμο
Περιγραφή

Εμπλουτισμένος με όλα τα νέα επιστημονικά δεδομένα που ακολουθούν τις συνεχιζόμενες ανασκαφές, κυκλοφόρησε από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου ο νέος Οδηγός των Πάρκων του Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας και Σιγρίου.

Πρόκειται για μια τετράχρωμη έκδοση 136 σελίδων, πλαισιωμένη από πλήθος φωτογραφιών και χαρτών, η οποία κυκλοφορεί σε δύο γλώσσες Ελληνικά και Αγγλικά.
Στο πρώτο μέρος του Οδηγού γίνεται η γνωριμία του αναγνώστη με το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου καθώς δίνονται γενικές πληροφορίες για το τι είναι Γεωπάρκο, το Δίκτυο Ευρωπαϊκών Γεωπάρκων και το Παγκόσμιο Δίκτυο Γεωπάρκων της UNESCO, πληροφορίες για τη γεωλογική δομή της Λέσβου, την ηφαιστειακή δραστηριότητα και τη δημιουργία του Απολιθωμένου Δάσους, τα είδη των απολιθωμένων δέντρων, αλλά και τι δυνατότητες έχει ο επισκέπτης να επισκεφθεί το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου.

Στο δεύτερο και τρίτο μέρος δίνονται αναλυτικές πληροφορίες για το Πάρκο Πλάκας, τη γεωλογία και γεωμορφολογία, τις γεωμορφές κυψελοειδούς αποσάθρωσης, τις ανασκαφές, τα απολιθωμένα φυτά και τις περιπατητικές διαδρομές που μπορεί να ακολουθήσει ο επισκέπτες στα δύο τμήματα του Πάρκου.

Στο τέταρτο μέρος του Οδηγού παρουσιάζεται το Πάρκο Σιγρίου και δίνονται αναλυτικά στοιχεία για την γεωλογία και γεωμορφολογία της περιοχής, την περιπατητική διαδρομή αλλά και τη μικρή σπηλιά που έχει σχηματιστεί.

Στο πέμπτο και τελευταίο μέρος του Οδηγού, δίνονται όλες οι πληροφορίες για του υπόλοιπους χώρους επίσκεψης στην περιοχή του Απολιθωμένου Δάσους, τους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου , το Πάρκο του Απολιθωμένου Δάσους στη θέση «Μπαλή Αλώνια», τη Νησιώπη αλλά και για τις θεματικές διαδρομές και τα Μονοπάτια της Λάβας που μπορεί ο επισκέπτης να ακολουθήσει.

Ο Οδηγός των Πάρκων Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας και Σιγρίου είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για τους επισκέπτες, καθώς του δίνει όλες τις πληροφορίες για όσα βλέπει κατά την επίσκεψή τους, αλλά και για καθέναν που ενδιαφέρεται να γνωρίσει το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου.

Έκδοση ελληνική και αγγλική - 136 σελίδες

Παρόμοια Προϊόντα