Έργο: Καινοτόμες δράσεις ψηφιακής προβολής του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

27 Μαρ 2024
espa
Κατάσταση: Ολοκληρωμένο

Αντικείμενο του έργου αποτελούν οι υπηρεσίες προβολής της αρχαιολογικής συλλογής του Μουσείου. Θα υλοποιηθούν εργασίες επιλογής, τεκμηρίωσης, ψηφιοποίησης και δημιουργίας μίας σειράς ψηφιακών εφαρμογών με χρήση καινοτόμων τεχνολογιών αιχμής που θα αναδείξουν και θα προβάλλουν τη συλλογή του Μουσείου στον παγκόσμιο ιστό. Ταυτόχρονα, το έργο θα αποτελέσει ένα διακριτό τουριστικό πολιτιστικό προϊόν για την αύξηση της επισκεψιμότητας και την ποιοτική αναβάθμιση του Τουριστικού προϊόντος της Λέσβου.

Η προτεινόμενη δράση αποτελεί έργο που αναπτύσσει μία σειρά από εφαρμογές, οι οποίες πέρα από τον κύριο χαρακτήρα τους που είναι η διατήρηση, ανάδειξη και προβολή των εκθεμάτων του Μουσείου, καθώς και η βιωματική μάθηση των επισκεπτών (ενηλίκων και παιδιών), δίνουν τη δυνατότητα στον χρήστη να ανακαλύψει τον εκθεσιακό πλούτο και τις συλλογές του Μουσείου.