Τη μουσική παράσταση ''Εκεί που η πέτρα μαύρισε ανθίσαν μενεξέδες'' του Γεράσιμου Ανδρεάτου και Μάκη Ψαραδέλλη σε σκηνοθεσία της Ελένης Καρακάση θα φιλοξενήσει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου την Τρίτη 23 Αυγούστου 2022 και ώρα 20:30 στα πλαίσια των καλοκαιρινών του εκδηλώσεων «Γιορτές της Γης».

Εγκαίνια Τετάρτη 10 Αυγούστου στις 8 μ.μ.

στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου κύκλο εκδηλώσεων σε οικολογικά σημαντικές περιοχές της Δυτικής Λέσβου με θέμα «Υγρότοποι της Δυτικής Λέσβου – εξορμήσεις παρατήρησης φύση» με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των κατοίκων για την οικολογική και περιβαλλοντική αξία των υγροτόπων και τις δυνατότητες αξιοποίησής τους για την τοπική ανάπτυξη και ιδιαίτερα του εναλλακτικού τουρισμού.